JAK PEČOVAT O ŠPERKY

Pár rad, jak dobře pečovat o své šperky a ozdoby, aby nám vydržely co nejdéle:

  • základní pravidlo: šperky nasazujeme jako poslední a sundáváme jako první tzn. doporučujeme se nejprve obléci, nanést parfém, nalíčit, upravit vlasy a až nakonec si navléknout šperk,
  • bižuterii chráníme před vodou, vlhkem, prachem, přípravky na vlasy, parfémem, krémy apod.,

  • bižuterie je náchylná na mechanické poškození i pot, čemuž se možná při běžném nošení nevyhneme, nicméně alespoň před sportováním, návštěvou koupaliště, kadeřníka či sauny šperky odložit můžeme,

  • doma vše skladujeme na tmavém a suchém místě, kde šperky chráníme i před teplem, nejlépe schované ve šperkovnici a současně uchováváme každý šperk odděleně od ostatních,

  • výrobky čistíme nejlépe čistým, suchým a měkkým hadříkem.

VLASTNOSTI DRAHÝCH KAMENŮ

GRANÁT

Léčebné užití: regeneruje organizmus, obnovuje ztracené síly, čistí krev, podporuje metabolizmus, pomáhá vstřebávání minerálů a vitamínů, regeneruje DNA, příznivě působí na páteř, srdce a plíce.

Vlastnosti: po dlouhá léta užíván jako amulet, který varuje před nebezpečím. Granát je velmi silný kámen, který přivádí velké množství energie, udržuje organizmus v rovnováze a dodává potřebný klid. Pomáhá překonat zastaralé myšlenkové vzorce a strnulé způsoby jednání. Přináší
sebedůvěru a odvahu. Podporuje lásku a sexuální touhu (zejména v červeném zbarvení). Granát pomáhá v krizových situacích nalézat východiska a dodat víru v lepší budoucnost i přivolat něčí pomoc. Pročišťuje čakry, otvírá srdce, pomáhá překonávat tabu. Rozvíjí rozšířené vědomí, umí vyvolat vzpomínky na minulé životy. Granát se vyskytuje v mnoha barevných podobách dle příměsí minerálů. Je známo 15 odrůd granátu např.:
Hessonit (barva červená až nahnědlá viz obrázek) snižuje neplodnost a impotenci, léčí čich, harmonizuje produkci hormonů. Přináší sebeúctu a odvahu pomoci druhým, podporuje intuici, užívá se při astrálních cestách. Červený granát je symbolem lásky, je naladěn na srdeční energii, povzbuzuje sexualitu, pomáhá ovládat zlost, zejména tu vůči sobě.

ACHÁT

Vlastnosti: Jedná se o velice stálý kámen tvořený mikroskopickými krystalky křemene ukládaného ve vzájemně spojených proužcích. Acháty slouží jako uzemňovací kameny, které nám dodávají citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu. Dokáže uvádět do souladu prvky jin a jang, představující pozitivní a negativní síly udržující celý vesmír na pevném místě. Jako kámen schopný konejšit a uklidňovat funguje achát sice pomalu, ale poskytuje velkou sílu. Jeho mnohonásobné vrstvy dokážou vynést na světlo dosud ukryté informace. V duševní rovině achát citlivě napomáhá k tomu, aby jeho majitel přijímal sám sebe, čímž podporuje jeho sebedůvěru. Achát vylepšuje duševní život, neboť posiluje schopnost soustředění. Láska achátu k pravdě dodává člověku odvahu, aby byl sám k sobě upřímný, dokáže vyvolávat vzpomínky. Povzbuzuje k tichému rozjímání a zužitkování životních zkušeností vedoucích k duchovnímu růstu a vnitřní stabilitě. V citové rovině achát pomáhá překonávat negativní pocity a zahořklost, kterou někdy nosíme v srdci. Léčí vnitřní zlobu, posiluje lásku a dodává odvahu k jejímu novému hledání. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, neboť odstraňuje vnitřní napětí.

Léčebné využití: Achát stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Jeho očistná síla působí mocně na tělesné i citové úrovni. Pokud si ho člověk umístí na srdce, dokáže léčit citovou nevyrovnanost bránící přijímat lásku. Nošení na žaludku nebo užívání v podobě elixíru povzbuzuje trávící proces a přináší úlevu při gastritidě. Léčí oči, žaludek a dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní. Posiluje krevní oběh a léčí kožní nemoci.

PŘÍRODNÍ ŘÍČNÍ PERLY

Perly symbolizují sebeobětování a umocňují důsledky karmických příčin. Měli by se jich vyvarovat mravně nečistí lidé. Podněcují plodnost a nadledvinky. Vhodná především pro znamení zvěrokruhu: blíženci, rak, ryby, váhy, kozoroh.

      JADEIT

Vlastnosti kamene: Jadeit je symbolem čistoty a vyrovnanosti. V orientálních zemích je vnímán jako zosobnění moudrosti získané během rozjímání. Je spojen se srdeční čakrou a zvyšuje lásku i kvalitu péče o rodinu. Jedná se o ochranný kámen, jenž udržuje svého nositele mimo nebezpečí a vnáší do jeho života harmonii. Jadeit přitahuje štěstí a přátelství. V duševním životě stabilizuje osobnost a uvádí duši do souladu s tělem. Přináší soběstačnost. Dokáže odhalit negativní myšlenky skryté v hloubi duše a uklidňuje mysl. Podněcuje zrod nových myšlenek. Napomáhá uvolnění emocí, zejména podrážděnosti. Duchovně dodává jadeit odvahu projevit, kým ve skutečnosti jsme. Na nejnižší tělesné úrovni účinkuje jako čistící kámen napomáhající činnosti orgánů, jež mají na starost filtraci a vylučování. Jadeit. Specifické vlastnosti jim dodává různé zbarvení.

LÉČEBNÉ VYUŽITÍ: působí léčivě na ledviny a nadledvinky, odstraňuje z těla jedovaté  látky, uzdravuje buněčný a kosterní systém, pomáhá hojit stehy, zvyšuje plodnost, příznivě působí při porodu, má vliv na kyčle a na slezinu, udržuje rovnováhu tekutin a poměr kyselého a zásaditého prostředí.

BARVY JADEITU: Modrý/modrozelený: Symbolizuje klid a přemítání. Přináší vnitřní vyrovnanost a trpělivost. Jedná se o kámen zajišťující sice pomalý, ale za to trvalý pokrok. Pomáhá lidem, kteří se cítí udoláni situací, která se jim vymkla z rukou. Zelený: je nejběžnějším jadeitem. Uklidňuje nervový systém a převádí touhy a vášně do konstruktivnějších podob. Zelený jadeit lze používat k harmonizaci nefungujících vztahů.

SOKOLÍ OKO

Proužkovaná "sokolí" forma tygřího oka představuje vynikající kámen k léčení pozemské energie a k uzemňování. Povzbuzuje a posiluje fyzické tělo. Sokolí oko vznášející se nad zemí usnadňuje vyvolávání vizí a vhled do nitra věcí. Zvyšuje mentální schopnosti, například jasnozření. Sokolí oko čistí energie základní čakry. Sokolí oko je mimořádně účinné, pokud jde o odstraňování různých omezení a negativních myšlenkových stereotypů včetně již překonaného způsobu chování. Umožňuje pohlížet na všechny problémy v širší perspektivě. Potlačuje pesimizmus a sklon obviňovat druhé z problémů, které jsme si způsobili sami. Tento kámen rovněž dokáže vytáhnout na povrch dosud uzamčené city a nevyrovnanosti pocházející ze současného i minulého života. Položený na třetí oko pomůže tento kámen uskutečnit pouť nazpět ke zdroji zablokování, ať už se nachází kdekoli. Léčebné využití: Sokolí oko zlepšuje činnost oběhového systému, střev a nohou. Vynáší na povrch psychosomatické příčiny skrývající se za tuhnutím zad nebo trnutím krku.

HEMATIT

Užití: léčení, uzemnění, ochrana, zlepšení paměti
Vlastnosti: projektivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu ohně. Je to zvláštní, okouzlující, stříbřitě šedý, těžký kámen, jenž je mocný ve vytahování nemocí z těla, uzemňuje, ochraňuje, uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha, nese v sobě silný element jang, zajišťuje nerovnováhu meridiánu, čímž napravuje nevyváženosti jin. Odstraňuje vše nepříznivé a zabraňuje negativním energiím vstupovat do aury, nastoluje klid, mír a harmonii. Zvyšuje sebevědomí, schopnost přežít a pomáhá ženám překonat plachost. Přispívá k soustředění, zlepšuje paměť (obzvláště účinný na matematiku a technické předměty). Pomáhá překonávat různá omezení, které si majitel sám stanovil, pomáhá bojovat s přejídáním, kouřením a dalšími špatnými návyky.
Léčebné využití: zastavuje krvácení, udržuje zdravý stav krve a léčí všechny nemoci spojené s krví, vyhání z těla horečku, léčí oběhové problémy, podporuje činnost ledvin, ukládání železa, tvorbu krvinek. Léčí křeče v nohou, pomáhá rovnat záda a působí příznivě i při zlomeninách. Zahání úzkost a nespavost.
Barva: ocelově šedý